Chuyên gia công nghệ chia sẻ: Cách điều chỉnh kích thước phông chữ trên Windows 11 để tạo ấn tượng. ✅ QUEEN MOBILE ⭐⭐⭐⭐⭐
Kërko
Filtra të përgjithshëm
0
Karroca është bosh

Ndanet e ekspertëve të teknologjisë: Si të rregulloni madhësinë e shkronjave në Windows 11 për të lënë përshtypje.

1548091
160
17 / 03 / 2023
Nuk mund të humbasë

HAPPY TECH STORE – MOBILE ACADEMY

Zgjidhja më e shpejtë për ju

Nếu bạn thấy văn bản hiển thị quá nhỏ khi sử dụng độ phân giải cao, bạn có thể cân nhắc đổi kích thước phông chữ trên Windows 11 để thích nghi với nhu cầu và tốt hơn cho mắt của bạn. Thay đổi kích thước phông chữ trên Windows 11 có thể được thực hiện thông qua ứng dụng Settings hoặc menu ngữ cảnh.

1. Ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11 nga aplikacioni Cilësimet

Để thay đổi kích thước phông chữ trên Windows 11 thông qua ứng dụng Settings, bạn làm theo các bước sau đây:

Bước 1. Mở ứng dụng Settings trên Windows 11 bằng cách truy cập vào danh sách ứng dụng được ghim trong menu Start hoặc sử dụng phím tắt Windows + I để mở ứng dụng này.

Bước 2. Trong ngăn bên trái của cửa sổ ứng dụng Settings, bạn hãy truy cập vào Accessibility.

Bước 3. Trong mục Vision ở ngăn bên phải của cửa sổ ứng dụng, bạn hãy chọn Text Size. Đó là tuỳ chọn đầu tiên nằm ngay trong mục Vision.

Bước 4. Trên màn hình cài đặt kích thước văn bản, bạn hãy sử dụng chuột để kéo thanh trượt sang bên trái hoặc bên phải, tương ứng với giảm hoặc tăng kích thước phông chữ. Windows 11 cũng cho phép bạn xem trước sự thay đổi của kích thước phông chữ trong khu vực Text size preview. Khi bạn đã đạt đến kích thước phông chữ mong muốn, bạn hãy nhấn vào nút Apply để áp dụng kích thước phông chữ ngay lập tức.

Pasi të klikoni Apliko, Windows 11 do të marrë pak kohë për të aplikuar madhësinë e re të shkronjave në të gjithë tekstin në sistem. Është një ekran blu me fjalën Ju lutem prisni në qendër.

2. Ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11 nga menyja e kontekstit

Bạn cũng có thể thay đổi kích thước phông chữ trên Windows 11 bằng cách tuỳ chỉnh tỉ lệ hiển thị của màn hình. Phương pháp này sẽ phóng to màn hình để giúp văn bản, biểu tượng và menu trở lên lớn hơn. Các bước thực hiện như sau đây:

Bước 1. Trên màn hình Desktop, bạn hãy nhấn chuột phải vào bất kỳ khu vực trống nào để mở menu ngữ cảnh. Sau đó, bạn hãy chọn Display settings. Thao tác này sẽ đưa bạn đến phần cài đặt hiển thị của Windows 11.

Bước 2. Trong mục Scale & layout nằm ở ngăn bên phải của ứng dụng Settings, bạn hãy nhấn vào hộp menu của mục Scale. Theo mặc định, Windows 11 sẽ lựa chọn tỉ lệ màn hình là 1xx% (Recommended). Khi bạn lựa chọn các tỉ lệ cao hơn, phông chữ, menu và biểu tượng sẽ tăng lên.

Bước 3. Ngoài ra, bạn cũng có thể nhấn vào mũi tên hướng sang phải để truy cập vào trang tuỳ chỉnh tỉ lệ màn hình. Trong ô Custom scaling, bạn có thể nhập giá trị trong khoảng 100-500 rồi nhấn vào dấu tích ở bên cạnh để xác nhận tuỳ chỉnh hệ số tỉ lệ trên PC. Hệ số chia tỉ lệ tuỳ chỉnh sẽ được áp dụng sau khi bạn đăng xuất khỏi PC và đăng nhập lại.

Lưu ý: Bạn hãy tăng nhẹ hệ số tỉ lệ so với mặc định để tránh gặp phải một số cản trở tiêu cực trong quá trình điều hướng trên PC.

Epilog

Việc thay đổi kích thước phông chữ trên Windows 11 là một thủ thuật đơn giản nhưng rất hữu ích để cải thiện trải nghiệm người dùng. Chúng tôi hy vọng bài viết này sẽ giúp các bạn thực hiện được điều này một cách dễ dàng và nhanh chóng nhất.

Të gjithëve na pëlqejnë ekranet me rezolucion të lartë, megjithatë, si parazgjedhje, kur në rezolucion të lartë, teksti ka tendencë të shfaqet në një madhësi të vogël dhe ju duhet vërtet të "sforconi sytë" për t'i lexuar ato në rast se harroni të merrni syzet tuaja. Pra, si të ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11? Nëse madhësia e shkronjave është shumë e vogël, çfarë do të duhet të bëni për të rritur madhësinë e shkronjave?

Nëse keni edhe ju të njëjtën pyetje, do të merrni udhëzime për të ndryshuar fontin e Windows 11 në këtë artikull. Në përgjithësi, është një truk i thjeshtë dhe nuk ka ndryshuar shumë nga versionet e mëparshme të Windows.

1. Ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11 nga aplikacioni Cilësimet

Procesi i ndryshimit të madhësisë së shkronjave nuk ndryshon shumë në versionet e Windows. Edhe nëse përdorni Windows 11, mund ta bëni lehtësisht përmes aplikacionit Settings. Hapat janë si më poshtë:

Hapi 1 Hapni aplikacionin Cilësimet në Windows 11 duke hyrë në listën e aplikacioneve të gozhduara në menynë Start (shtypni Dritaret në tastierë). Përndryshe, mund të përdorni edhe shkurtore të tastierës Windows + I për të hapur këtë aplikacion.

Hapi 2 Në panelin e majtë të dritares së aplikacionit Cilësimet, shkoni te Accessibility.

Hapi 3 Në seksionin Vizioni në panelin e djathtë të dritares së aplikacionit, klikoni opsionin Size Text. Ky është opsioni i parë i vendosur pikërisht në seksionin Vizioni.

Hapi 4 Në ekranin e cilësimeve të madhësisë së tekstit, përdorni miun për të tërhequr rrëshqitësin majtas ose djathtas, përkatësisht për të ulur ose rritur madhësinë e shkronjave. Windows 11 gjithashtu ju lejon të shikoni paraprakisht ndryshimin e madhësisë së shkronjave në zonë Pamja paraprake e madhësisë së tekstit. Pasi të keni arritur madhësinë e dëshiruar të shkronjave, trokitni lehtë mbi butonin Aplikoni për të aplikuar menjëherë madhësinë e shkronjave.

Pasi të klikoni Apliko, Windows 11 do të marrë pak kohë për të aplikuar madhësinë e re të shkronjave në të gjithë tekstin në sistem. Është një ekran blu me fjalën Ju lutem prisni në qendër.

2. Ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11 nga menyja e kontekstit

Ju gjithashtu mund të ndryshoni madhësinë e shkronjave duke personalizuar raportin e pamjes së ekranit. Kjo metodë e zmadhon ekranin për t'i bërë tekstin, ikonat dhe menytë më të mëdha. Hapat janë si më poshtë:

Hapi 1 Në Desktop, kliko me të djathtën në çdo zonë të zbrazët për të hapur menunë e kontekstit. Pastaj ju zgjidhni Parametrat e ekranit. Kjo do t'ju çojë te cilësimet e ekranit të Windows 11.

Hapi 2 Në seksionin Shkalla dhe faqosja e vendosur në panelin e djathtë të aplikacionit Cilësimet, trokitni lehtë mbi kutinë e menysë së artikullit Peshore. Si parazgjedhje, Windows 11 do të zgjedhë një raport ekrani prej 1xx% (rekomandohet). Ndërsa zgjidhni raporte më të larta, shkronjat, menutë dhe ikonat do të rriten.

Hapi 3 Përveç kësaj, mund të klikoni gjithashtu shigjetën djathtas për të hyrë në faqen e personalizimit të raportit të ekranit.

Në kutinë e shkallëzimit të personalizuar, mund të futni një vlerë midis 100-500 dhe më pas klikoni shenjën pranë saj për të konfirmuar personalizimin e faktorit të shkallëzimit në PC. Faktori i shkallëzimit të personalizuar do të zbatohet pasi të dilni nga kompjuteri juaj dhe të identifikoheni përsëri.

Shënim: Ju lutemi rrisni pak faktorin e shkallëzimit nga i paracaktuar për të shmangur hasjen e ndonjë pengese negative gjatë navigimit në PC.

Epilog

Shpresojmë se ky udhëzues do t'ju ndihmojë të dini se si të ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11 për përvojën më të mirë të shikimit. Shpresoj te jeni te suksesshem. Faleminderit që lexuat këtë postim

KẾT LUẬN Sửa chữa cỡ chữ trên Windows 11: Bí kíp, hướng dẫn và giải đáp công nghệ

Bài viết hướng dẫn cách thay đổi kích thước phông chữ trong Windows 11. Nói về vấn đề khi sử dụng màn hình có độ phân giải cao, văn bản hiển thị nhỏ, cần căng mắt để đọc. Bài viết đề cập đến hai phương pháp để thay đổi kích thước phông chữ, đó là từ ứng dụng Settings và từ menu ngữ cảnh. Ngoài ra, cũng có lưu ý khi thay đổi tỉ lệ màn hình để giữ được trải nghiệm xem tốt nhất. Tổng quan, đây là thủ thuật đơn giản và không khác nhiều so với các phiên bản Windows trước đó.

tag: Si të ndryshoni madhësinë e shkronjave në Windows 11 - Këshilla,Pyetje dhe përgjigje rreth teknologjisë,tutorial

përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

Produkte të ngjashme

Lajme nga teknologjia

Përvojë e mirë

Promovimi i Mbretëreshës Mobile


160